ul. Słowackiego 96  tel. 48 360 11 23 tel. kom.: 694 532 380
Dentysta Radom Stomatolog DENTICA Senderowscy

tel. 48 360 11 23

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Właściwe podejście dentysty do malucha, oraz przeprowadzenie badania w formie zabawy sprawi, że dziecko chętnie będzie pojawiało się w gabinecie .

Czy wiesz, że…

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć w momencie, gdy u dziecka wyrżnie się pierwszy ząb. Oczywiście będzie ona miała charakter typowo profilaktyczny i sprawdzona zostanie jedynie budowa i stopień rozwinięcia twarzy oraz jamy ustnej.
Pamiętajmy o tym, że stan zębów maluchów należy regularnie kontrolować. Dzięki temu dzieci nauczą się, poinstruowane przez stomatologów, jak prawidłowo myć zęby, a także nie będą odczuwały strachu przed zabiegami.

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety i idealną jest sytuacja, kiedy przebiega ona bez jakichkolwiek zachorowań. Dlatego też tak istotne w tym czasie jest dbanie o prawidłowy stan jamy ustnej. Choroby przyzębia oraz stany zapalne pojawiające się w jamie ustnej, mogą bowiem doprowadzić do przedwczesnego porodu, który nierozerwalnie wiąże się z niską masą urodzeniową dziecka.
Leczenie stomatologiczne w okresie ciąży jest wręcz obowiązkowe, ponieważ warunkuje nie tylko dobry stan uzębienia w tym czasie, ale również zapobiega późniejszemu odwapnieniu zębów , kiedy matka zdecyduje się na karmienie piersią.
Zabiegi są przeprowadzane w sposób nie zagrażający płodowi, wobec czego nie należy się obawiać o zdrowie dziecka po urodzeniu.

Przyjęcia pacjentów w gabinecie
na ul. Gagarina 1
informacja i zapisy:
tel.
48 366 78 58

klimatyzacja mikroskop Rentgen cyfrowy Rentgen panoramiczny Płatności

 Przez cały okres praktyki lekarskiej doskonalimy i szlifujemy umiejętności aby proces leczenia przebiegał zgodnie z najnowszymi trendami w stomatologi.
Dzięki szkoleniom i odbytym kursom w profesjonalny sposób podchodzimy do każdego pacjenta…

 Protetyka odtwarza naturalne warunki zgryzu w Twojej jamie ustnej po utracie, zniszczeniu lub osłabieniu naturalnych zębów.
Dzięki zastosowaniu wszelkiego rodzaju koron oraz mostów zgryz nabiera właściwości pierwotne…

Profesjonalizm Cennik usług Protetyka Pamiętaj o swojej wizycie kontrolnej

 Ceny większych prac protetycznych oraz leczenia kompleksowego podlegają indywidualnej negocjacji.
Bacznie obserwujemy rynek i staramy się aby nasze ceny były zawsze adekwatne do rodzaju usługi oraz użytego…

więcej> więcej>


Kontakt

W trakcie ciąży panie odczuwają bardzo przykre dolegliwości, w postaci częstych wymiotów. Ich następstwem jest szybszy rozwój próchnicy, a także zniszczenie szkliwa zębów. Także zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnych nie pozostają bez znaczenia dla stanu jamy ustnej. Z ich powody pojawia się przerośnięcie oraz przekrwienie w obrębie dziąseł. Mogą wystąpić  również schorzenia w obrębie przyzębia, częsty ból i krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach pochodzący z ust, a nawet destabilizacja zębów.
Wobec tego w ramach działań profilaktycznych, kobietom w ciąży zalecane jest stosowanie specjalnych środków zawierających odpowiednią dawkę fluoru, przeznaczonych do płukania jamy istnej.

Ciąża, a stan uzębienia

Diagnostyka, znieczulenie, leki

Diagnostyka w czasie ciąży w tym także prześwietlenia radiologiczne wykonywane w obrębie jamy ustnej, wbrew powszechnym opiniom, nie mają  negatywnych oddziaływań na płód. Wynika to z faktu, że promieniowaniem obejmowane są jedynie głowa i szyja pacjentki, a dodatkowo macica jest zabezpieczana przy pomocy specjalnej osłony. Ponadto dawka promieniowania wykorzystywana w trakcie wykonywania zdjęć rentgenowskich nie jest wysoka. Nie mniej jednak aby czynnik ryzyka był jak najmniejszy, po tego typu formę diagnostyki sięga się wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych.  

Warto wspomnieć także o tym, że znieczulenie miejscowe jest jak najbardziej dopuszczone do stosowania w przypadku ciężarnych, jednakże kobieta musi poinformować stomatologa o swoim stanie, aby odpowiednio dobrał on dawkę znieczulenia.

Przy odczuwaniu silnego bólu ciężarna może przyjąć Paracetamol (maksymalna dawka 4g w przeciągu doby), jednakże jeżeli jest to możliwe, należy unikać stosowania tabletek przeciwbólowych w pierwszym etapie ciąży. Ponadto okres stosowania Paracetamolu nie może być zbyt długi.

W trakcie ciąży a także późniejszego karmienia piersią dopuszczone jest stosowanie kreślonych antybiotyków, jeżeli wymaga tego silny stan zapalny w jamie ustnej.
Do stosowania zostały dopuszczone leki z grupy cefalosporyn, a także penicylina. Ta ostatnio nie wykazuje niepożądanych oddziaływań na płód, nawet w przypadku przyjmowania jej w czasie I trymestru.
W razie uczulenie na którykolwiek z wymienionych produktów, stomatolog może zalecić stosowanie makrolidów, ze szczególnym wskazaniem na erytromecynę . Nie mniej jednak wykluczona jest terapia z jej udziałem w czasie karmienia piersią, ponieważ substancja ta w znacznym stopniu kumuluje się w mleku matki.

Ciąża, a stan uzębienia

Galeria DENTICA Dentysta Stomatolog Radom Zobacz galerię zaznajom się z naszą pracą

Bardzo często kobiety ciężarne zapadają na czasowe zapalenie dziąseł.

Jego przebieg jest uzależniony od stopnia zaawansowania ciąży, a  punkt kulminacyjny osiąga mniej więcej w 8-mym miesiącu. Początki zapalenia zwykle występują wraz z rozpoczęciem II trymestru.

Co istotne, dolegliwości związane z ciążowym zapaleniem dziąseł stają się coraz mniej dotkliwsze im bliższy jest termin rozwiązania.

Charakterystycznymi objawami tego stanu chorobowego są: bolesność a także pojawianie się krwawień w okolicy dziąseł, jak również ich przerastanie i rozpulchnienie.


Takiego stanu rzeczy nie można zlekceważyć i najlepiej jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.

Typowe choroby dziąseł

Stomatologia zachowawcza Radom Protetyka Radom DENTICA Dentysta Stomatolog Implanty Radom DENTICA Endodoncja Radom Chirurgia stomatologiczna Radom pantomogram DENTICA Leczenie chorób dziąseł Radom Leczenie kobiet w ciąży Stomatologia dziecięca DENTICA Radom Znoszenie nadwrażliwości zębów Licówki Radom Stomatologia Estetyczna DENTICA Ortodonta Radom Ortodoncja oferta